Serim Hukuk Bürosu | Av. Melih SERİM, Ceza Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, İcra İflas Hukuku, Sözleşmeler Hukuku ve Borçlar Hukuku, Ticari İşletme ve Şirketler Hukuku,

Aile Hukuku, Sigorta Hukuku, Tüketici Hukuku, Miras Hukuku, Eşya Hukuku, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, İdare ve Vergi Hukuku, Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku,

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyum Süreci Yönetimi

Ticari İşletme ve Şirketler Hukuku

Ürün Kategorileri

Ticari İşletme ve Şirketler Hukuku

Ticari İşletme Hukuku ve Şirketler Hukuku, iş dünyasıyla ilgili hukuki düzenlemeleri içeren iki önemli hukuk dalıdır. İşletmelerin kuruluşu, yönetimi, organizasyonu ve kapanışı gibi konulara odaklanır. İşte her iki hukuk dalının genel hatları:

Ticari İşletme Hukuku:
Ticari İşletme Tanımı: Ticari işletme, bir ticaret faaliyetini sürdürmek amacıyla sürekli bir şekilde organizasyonu olan her türlü işletmeyi ifade eder.
Tacir ve Tacir Olmayanlar: Ticaret hukukunda, bir kişinin tacir olarak kabul edilmesi durumunda o kişinin üzerine ticari yükümlülükler getirilir.
Ticari Defterler ve Belgeler: Ticari işletmelerin finansal işlemlerini düzenleyen defterler ve belgeler tutmaları yükümlülüğü vardır.
Ticari İşletmenin Devri: Ticari işletmenin bir kişiden diğerine devri, özel hukuki düzenlemelere tabidir. Bu süreçte, alıcı ve satıcı arasında belirli hukuki prosedürler izlenmelidir.

X
Bize yazın, çevrimiçiyiz!
WhasApp Destek Hattı